Ev / Xəbərlər / Güney Azərbaycan / iran adlanan yerde Türkler, Türkiye’de Kürtler

iran adlanan yerde Türkler, Türkiye’de Kürtler

iran adlanan yerde Türkler

iran adlanan yer coğrafyasında birçok milletler yaşamaktadırlar. Farslar, Türkler, Kürtler, Araplar, Beluciler, Lorlar ve. bir totaliter ve ırkçı şeriat devleti çatısı altında kendi hayatlarını sürdürmektedirler.
iran adlanan yerin devleti kendi güvenliği açısından Fars olmayan milletleri bir tehdit olarak nitelendirmektedir. iran adlanan yerin devletine bağlı olan iran adlanan yer istatistik kurumu ülkede yaşayan etnik grupların nüfus sayısı hakkında şu ana kadar bir rapor bile yayınlamamıştır. Bu nedenden dolayı konuyla ilgili birçok rakamlar doğru değildir. Gayri resmi rakamlara göre ve birçok bilimsel yazılarda yayınlanan rakamlara istinaden iran adlanan yerde Türkler (Azerbaycan, Türkmen, Kaşkay ve Halec Türkleri) iran adlanan yerin nüfusunun yüzde 35-40 Aralığında oluşturduğu tahmin edilmektedir. Fars milletçileri ve iran adlanan yerin devlet kurumları bu rakamı olduğundan daha az olarak göstermektedirler ve buna karşılıklı olarak Türk milliyetçileri Türk nüfusunu bu rakamın üstünde olduğunu söylüyorlar. Türkler çoğunluk olarak Güney Azerbaycan coğrafisinde “Erdebil, Tebriz, Urmiye, Zencan, Gezvin, Kerec ve Hemedan” ve iran adlanan yer’in başkenti Tahranda yaşmaktadırlar.
Devlet ayrımcılığı nedeni ile Türkler iran adlanan yerde her türlü Siyasal, ekonomik, Milli ve İnsani haklardan yoksundurlar. Türklerin legal ve demokratik siyasi partilerini kurma hakları bile yoktur.
Türklerin devlet ayrımcılığına karşı mücadelesi senelerdir sürüyor. Çağdaş mücadele tam demokratik ve legal olduğuna rağmen illegal olarak devlet güvenlik güçleri tarafından nitelendirilmektedir. Güney Azerbaycan Türklerinin milli ve demokratik hareketlerini baskı altına almak, yıldırmak ve caydırmak için, tutuklanan milli ve siyasi aktivistler, sahte suçlamalarla ağır hapislere çaptırılmaktadırlar.

iran adlanan yerde Türkler tam bir ırkçı ve totaliter devletin sömürgesi altında ve tüm varlıkları iran adlanan yerin İslam devleti tarafından gasp edilmiştir. Devlet yetkililerinin medya ve basınla yaptıkları söyleşilerinde açıklanan ve devlet kurumları tarafından yayınlanan resmi istatistikler ve raporlar bunun açık göstergesidir.

Türkiye’de Kürtler

Türkiye’de Kürt kökenli vatandaşlar KONDA tahminine göre yüzde 16 civarındadır ve demokratik bir devlet yasaları çerçevesinde yaşamaktadırlar. Bazı kaynaklara istinaden Türkiye nüfusunun yüzde 15-18’i, İstanbul’da ise yüzde 17-18’i Kürtlerden oluşuyor. Kürt nüfusu hakkında iran adlanan yer’de yaşayan Türkler gibi doğru düzgün bir rakam mevcut değildir ve hep tartışma konusu olarak gündemde olmuştur.
Bazı eksikliklere rağmen hak ve özgürlükler açısından Türk kökenli vatandaşlara tanınan haklar Kürtler içinde tanımlanmıştır. Parti yaratma hakkı, hükümete karşı siyasi ve legal mücadele, özel Radyo ve Televizyon kanalı kurma, Gazete, dergi yayınlama, sosyal özgürlükler vs gibi haklar örnek olarak getirmek mümkündür. Kürtler Kürt kimliği ile devlette görev yapmaktadırlar. Günümüzde kendi partileri ile Türkiye büyük milli meclisinde temsil olunuyorlar.

Türksat uydusundan TRT 6 başta olmak üzere, ondan fazla televizyon kanalı Kürtçe yayın yapmaktadır. Buna rağmen iran adlanan yer’de yaşayan Türklerle ilgili yayın yapan Güney Azerbaycan televizyonu iran adlanan yerin devleti baskısı altında seneler önce Türksat uydusundan kaldırılarak, yayın yapmasına izin verilmedi.

Terör örgütü pkaka’nın terör saldırıları Türkiye’de Kürt sorunun çözülmesine ve Türkiye devleti tarafından bununla ilgili yürütülen barış ve demokratik sürecini engelledi. Nitekim doğu bölgelerin gelişmesine ve kalkınmasına şu ana kadar Türk devleti değil, pkaka terör örgütü engel olmuştur.

Sonuç olarak Kürtlerin Kültürel, Ekonomi, siyasi ve toplumsal açıdan Türkiye’de durumu iran adlanan yer’de yaşayan milletlerin durumu ile karşılaştırıla bilmez, belki daha iyidir. Iran adlanan yer’de yaşayan etnik gruplar özellikle Türkler nüfus sayısının pek fazla olmasına rağmen daima merkezi totaliter devlet tarafından ezilmişler ve her türlü ayrımcılığa maruz kalmışlardı. Türk halkı şu anda iran adlanan yer’de zihinsel olarak fars merkeziyetli ve düşünceli ırkçı devlet tarafından istismar edilmiş ve bir sömürge halkı haline çevrilmiştir. Radikalarti / Elçin Hatami

Həmçinin bax!

Oğuz TV

حداد عادل ,پان فارسیستی در اختلالات روانی‌