Ev / Xəbərlər / Siyasi xəbərlər / Azəri-Türk Qadınlar Birliyi ənənəsinə sadiq qaldı

Azəri-Türk Qadınlar Birliyi ənənəsinə sadiq qaldı

Image Tənzilə Rüstəmxanlının başçılıq etdiyi qurum Nuru paşanın xatirəsinə həsr olunmuş möhtəşəm konfrans keçirdi Bu gün Azəri-Türk Qadınlar Birliyi ”Ambassador” otelində ”Nuru Paşanın komandanlığında Qafqaz Türk-İslam Ordusunun Azərbaycanı erməni-bolşevik işğalından azad edilməsinin 90 illiyinə həsr olunmuş” elmi konfrans təşkil etmişdir. Konfransda Türkiyədən, Azərbaycandan və Quzey Kıprıs Türk Cümhuriyyətindən olan tanınmış şəxslər iştirak etmişdir.

Azəri-Türk Qadınlar Birliyinin sədri Tənzilə Rüstəmxanlının açılış nitqini söylədiyi konfransda Türkiyə Fateh Universitetinin Tarix Fakultəsinin professoru Mehmet çevik, Qazi Universitetinin professoru çetin Almas, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirinin mədəniyyət müşaviri Melda Aras, KKTC-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi Zəki bəy, millət vəkilləri Fəzail Ağamalı, Fazil Qəzənfəroğlu, Gülər Əhmədova, QAT sədri Akif Nağı, DAK-ın Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri İsmayıl Ağayev, DAK Məşvərət Məclisinin sədr müavini Əli Hacı, MVP sədri Yunus Oğuz və digərləri iştirak edirdilər.

Konfransın sonunda Azəri-Türk Qadınlar Birliyinin türk dilində bəyanatı yayıldı. Həmin bəyanatı Sizə təqdim edirik:

Şerefli Türk milletinin asil evlatları;

Türkiye ve Azerbaycan’ın binlerce yıldır süren kardeşliğini geçmişte olduğu gibi bugünde bozmaya çalışan güçler mevcuttur. Bu güçlere karşı biz hep beraber gönül gönüle ve dimdik ayakta olmasını bildik. Bu günde bizim kardeşliğimize halel getirmeye çalışan güçlere karşı yine aynı tavrı sergilemekte kararlıyız. Bu güçler yıllardır aramızdaki kardeşlik bağlarını bozmak için ellerinden geleni yaptılar ve dönemin siyasi iktidarlarını da buna alet ettiler. Ama biz her zaman bunun farkında olduk ve kardeşliğimizi dönemin siyasi adımlarına göre şekillendirmedik. Bundan dolayı da ucuz politikalarla kardeşliğimizi zedelemeye kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bizim kardeşliğimizin en büyük göstergesi Osmanlı Devletinin en ağır vaziyette olduğu zamanlarda Baküye Türk-İslam ordusunu göndermesidir. Nuri Paşanın bundan 90 yıl evvel binlerce neferiyle Baküye şehadet şerbetini içmeye gelmesi, 3 ay boyunca ermeni ve rus güçleriyle mücadele ederek Baküyü işgalden kurtarmasıyla bugün uygulananlar tamamen birbiriyle zıt düşsede günübirlik siyasi değişiklikler Azerbaycan ve Türkiye dostluk bağlarını asla zedeleyemeyecektir. Her şeye rağmen biz ölümsüz kardeşliğimizi sürdürecek ve yolumuzu siyasetin tavrıyla değil asil Türk milletinin onurlu tavrıyla geleceğe taşıyacağız. çünkü biz kardeşliğimizi dönemin siyasi iradelerine değil, şerefli tarihimize borçluyuz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Diyorki ”tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir.” Eğer yeniden bir tarih yazılacaksa her zamanki gibi beraber her zamanki gibi omuz omuza ve yürek yüreğe yazacağız. Binlerce yıllık beraberlikte birkaç günlük ayrılık nedir ki! Bir ağacın yaprağı sararsa da dökülüp dibine düşer. Bir ağacın yapraklarıyız biz. Yazı da kışı da birlikte yaşadık bundan sonrada bu birlikteliği bozmaya çalışanlara inat birlikte yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığını da ayrıca belirtmek istiyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Ermenistan’a ziyarete gittiği gibi aynı şekilde Bakü’ye gelip, Bakü’den de Karabağ’ın Hankendi şehrine gidip oradaki Türk mezarlarına kırmızı karanfil koymaya davet ediyoruz… Bizim bu davetimize aynen Ermenistan Cumhurbaşkanının davetine gösterdiği nezaketi bekliyoruz…

Tanrı Türkü korusun ve yüceltsin!

Azəri-Türk Qadınlar Birliyi

Həmçinin bax!

iran adlanan yerdə Azərbaycanlı Türklər rusiya əleyhinə aksiyaya hazırlaşır

Etiraz aksiyasının bu gün baş tutacağı gözlənilir. Azərbaycanın Cənubunun – Güneyinin mənbələrinin yaydığı məlumata görə, ...

Kommentera